Rozprawka o antygonie i kreonie
Kreon natomiast, popełniając tragiczne zbłądzenie - czyli sprzeciwiając się prawom boskim, poddaje się działaniu Losu, który prowadzi go do klęski.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Uwaga: Zakończenie rozprawki, to wyrażanie Waszych własnych odczuć, refleksji, dlatego też jesteście zobowiązani do napisania jej sami.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Jeśli rację ma Kreon, Antygona wprowadza anarchię i bunt w organizację państwową.. Nie muszę chyba nadmieniać, że praca84% Rozprawka - Antygona; 85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok.. Konflikt wynikający z takiej dwoistości praw, stanowiący podstawę całej tragedii .2.. Jego postępowanie jest dyktowane dobrem państwa, jako władca musi ukarać zdrajcę Polinejkesa.. Uważam, że Antygona postąpiła słusznie grzebiąc Polinika.Moim ostatnim argumentem będzie to,iż Kreon podejmując błędne ,swoje postępowanie tłumaczył chęcią utrzymania autorytetu wśród poddanych.Władca kierował się poczuciem własnej dumy i nie chciał pozwolić,aby jego poddani łamali prawo ustanowione przez niego.Świadczy to o jego słabości.. Nie boi się kary.. Czy była silną, pewną siebie młodą dziewczyną?.

- rozprawka +4 głosów.

Kreon, władca Teb, zabronił grzebania ciała Polinika, uważając go za zdrajcę narodu.. Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. ***Kreon reprezentuje prawo ustawowe stworzone przez człowieka, kieruje się rozumem i wyraża interes zbiorowości*** Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo.. Autor stawia głównych bohaterów: Antygonę, Kreona, Hajmona i Eurydykę w sytuacji wyboru.. 2,946 wizyt.. Konflikt(tragiczny) między jednostką a władzą, oraz między sumieniem a prawem.Antygona - rozprawka o racjach: W "Antygonie" Sofoklesa mamy do czynienia z konfliktem tragicznym, sprzecznością pomiędzy prawem ziemskim i boskim.. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb.. Kreon mimo to nadal nie zmienia postanowienia i każe zamurować Antygonę w jaskini.. Kreon jako władca Teb zamierza postępować słusznie i sprawiedliwie.. Czy może jednak była zagubiona i słaba?. 86% Antygona to deamat antyczny .Kreon czy Antygona?Na samym początku „Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Wszyscy wokół niego zostali zabici lub popełnili samobójstwo.. Jest w stanie nawet oskarżyć go przekupstwo, ale gdy dochodzi do kłótni, prosi o radę starszyznę.Syn Kreona na wieść o śmierci ukochanej, postanowił popełnić samobójstwo, wkrótce to samo uczyniła jego żona i matka Antygony..

Dlatego uwazam, ze ta rozprawka to tylko formalne stwierdzenie faktow.

Dla Antygony natomiast, kierującej się wiarą i miłością, nadrzędne są przykazania duchowe.Opis Antygony - rozprawka Jaką osobą była Antygona?. Przyczyną sporu jest wystąpienie Kreona przeciw Bogom - nie che on pogrzebać zwłok Polinika, brata Antygony.. Wstawia się za Antygoną syn Kreona - Hajmon, a narzeczony Antygony lecz stawiennictwo to nie uchroni Antygony przed postanowieniem władcy.. Król jednak ignoruje przestrogi wróżbity.. Córka Edypa, wybiera działanie w zgodzie z sumieniem, lecz wbrew zarządzeniu władcy: pomimo zakazu, wydanego przez panującego w Tebach jej wuja Kreona, dokonuje pochówku poległego w wojnie brata.. Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Czy Kreon jest rzeczywiście tyranem ?. Czy Antygona dokonała właściwego .Klątwa została narzucona przez bogów na cały ród i Antygona nie mogła uniknąć śmierci.. Na zakończenie zwrócę uwagę na fakt, iż gdyby nie zła decyzja Kreona o wydaniu zakazu pochówku Polinika, do konfliktu zapewne nigdy by nie doszło..

- rozprawka; 89% Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.

Jednak Antygona sprzeciwliła się zakazowi i pochowała swojego brata, za co .Kreon dobrze o tym wiedział.. Jeśli racja leży po stronie Antygony, zakaz i postępowanie Kreona są bezprawne.. Kreon traci więc i swego syna oraz własna żonę którzy popełnili samobójstwo.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. napiszcie prosze na jutro musze oddać a musze sie uczyć na sprawdzian z maty i kartkówke z geografi ta rozprawka jest bardzo wazna PROSZEAnty­gona i Kreon stają naprzeciwko siebie; prawo jednego jest bezprawiem drugiego.. Ale mysle, ze jesli chcesz pisac ten temat, to idziesz dobrym tropem i zycze powodzenia :)Antygona - rozprawka o lekturze.. „Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić" to jej hasło - miłość do brata jest dla .No i wiadomo ze gdyby zakonczenie mialo byc inne to albo kreon, albo antygona musieliby odstapic od swoich pogladow, a w obydwu przypadkach wiazaloby sie to z utrata honoru.. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. Antygona była osobą silną i nie dbała się przeciwstawić Kreonowi.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Kreon będzie za to osobiście odpowiedzialny.. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Antygona pochodzi z rodu dotkniętego kiedyś klątwą..

83% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka.

Kreon zapowiedział, że osobę, która pogrzebie ciało Polinika, będzie czekać kara śmierci.. Dla niej najważniejsze jest prawo naturalne i posłuszeństwo wobec bogów.. Śmierć Antygony może pociągnąć za sobą śmierć Hajmona oraz niełaskę dla Teb.. Darmowe rozwiązanie pracy domowej, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum studia .. Uważam, że Antygona postąpiła słusznie grzebiąc Polinika.. Uznała bowiem wolę Zeusa za świętą.. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.ANTYGONA postać tragiczna.. Kreon uważał, że każdy, kto złamie prawo, musi być ukarany.Uparty i zawzięty, nie ustąpił nawet synowi, uważał Polinejkesa za zdrajcę i chciał go przykładnie ukarać, dbał o swój kraj, porządek i autorytet władzy, dobro ojczyzny stawiał ponad dobro jednostki.Antygony, czy Kreona?. Na zakończenie zwrócę uwagę na fakt, iż gdyby nie zła decyzja Kreona o wydaniu zakazu pochówku Polinika, do konfliktu zapewne nigdy by nie doszło.. Działała w zgodzie z prawami boskimi, które Kreon podważał.rozprawka argumenty kto miał rację antygona czy kreon.. Kreon też nie skończył dobrze.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.To Antygona zwyciężyła ten .Kto ma rację Kreon czy Antygona rozprawka Podobne tematy.. Uważała ona, że Kreon nie miał prawa wydawać takiego zakazu.. Racje miał Kreon, czy Antygona?. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. Antygony, czy Kreona?Kreon odmówił mu nawet skromnego pogrzebu, o który upominała się Antygona.. Po czyjej stronie leży słuszność.. Nie posłuchał rad swojej wyroczni - proroka Tyrezjasza, który ostrzegał go o przekleństwie.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. podaj 2 cechy wyglądu oraz napisz swoją opinię na temat przysz.. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które .Rozprawka z Antygony !. 82% Czy Twoim zdaniem kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy?. Kara będzie też przestrogą dla innych, którzy zamierzaliby zawrzeć sojusz z wrogiem przeciwko Tebom.Postąpiła zgodnie z prawem boskim.. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.. W swojej pracy postaram się ocenić Antygonę, jej dobre i złe strony, oraz to, czy jej działanie było słuszne.. Kreon czy Antygona?. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona p.77% "Antygona" rozprawka - kto miał rację Antygona czy Kreon..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt