Plan wydarzeń do wojny ze szwecją zwanej potopem




Potop szwedzki był jedną z odsłon wojen prowadzonych przez Szwecję, która .Inkorporował Estonię czym doprowadził do wybuchu wojen ze Szwecją - 1600 - 1611, 1617 - 1622, 1626 - 1629 WŁADYSŁAW IV WAZA Możliwe odpowiedzi: 1.. Wojna bardziej zachwyca niż przeraża, interesuje, wzbudza podziw, a nie odstrasza.Poznamy przyczyny i przebieg wojny polsko-szwedzkiej w latach 1655 - 1660.. Wojna 1563-1568 1563 do wojny polsko-moskiewskiej o Inflanty wmieszała się Szwecja, występując początkowo jako sojusznik Moskwy.. ]Potop - czas wydarzeń Akcja ma miejsce podczas najazdu Szwedów na Polskę, w czasie VI wojny polsko- szwedzkiej.. 1568, po objęciu tronu przez Jana III Wazę , ożenionego z Katarzyną Jagiellonką , Szwecja .Wojny Polski ze Szwecją Główną przyczyną wybuchu wojen polsko - szwedzkich była rywalizacja obu państw o dominację na wybrzeżach Bałtyku i przejęcie kontroli nad handlem morskim.. Na dalszy plan schodzą jej katastrofalne skutki.. b. wojnę rozpoczął atak szwedzki - wojskami szwedzkimi dowodził król Szwecji Karol X Gustaw - wojska szwedzkie wkroczyły do Wielkopolski i na LitwęPotop - Plan wydarzeń.. Aspiracje Zygmunta III wci ągn ęłyTo roszczenia Jana Kazimierza stały się pretekstem prowadzącej agresywną politykę Szwecji do napaści na Polskę.. Źródło 2.. Dodatkowym powodem wrogości był spór między polską i szwedzką gałęzią dynastii Wazów.Wojny Rzeczpospolitej ze Szwecją w XVII wieku ( Potop szwedzki) Konspekt lekcji historii w klasie VI Treści programowe: 1) Przyczyny wojen ze Szwecją, 2) Najazd Szwedów na Polskę w latach 1655-1660 3) Postawa społeczeństwa polskiego wobec najazdu 4) Skutki wojny..

A. wojną o Inflanty B. walką o ujście Wisły C. potopem szwedzkim.

P/F 2.Temat: Potop szwedzki 1.. Wojna ze Szwedami toczyła się równolegle z wojną polsko-rosyjską 1654-1667 znaną jako potop rosyjski.. 3.Młodzi przypadają sobie do gustu.Pogrążony w kłótniach sejm roku 1605 nie uchwalił podatków, co przyczyniło się do braku pieniędzy na dalsze prowadzenie wojny ze Szwecją.. Poznamy polskich bohaterów wojny ze Szwecją - Augustyna Kordeckiego i Stefana Czarnieckiego.Wojny między Polską i Szwecją rozpoczęły się w roku 1601.. W Potopie są to dwa lata z blisko 5-ciu lat walk.najsłynniejszym konfliktem polsko-szwedzkim była wojna zwana (2.). I Przyczyny a) Panowanie nad Bałtykiem b) Roszczenia Wazów do tronu szwedzkiego c) Konflikt religijny (Szwecja - protestanci, Zygmunt III Waza - gorliwy katolik) d) W Szwecji brakowało ziem pod uprawę II Skutki a) Utrata większej części Inflant przez Polskę i przegranie rywalizacji o dominacje nad morzem Bałtyckim b) Utrata zwierzchności nad Prusami Książęcymi c .Potop szwedzki (1655-1660), Głównymi przyczynami najazdu szwedzkiego na Rzeczpospolitą w 1655 roku (tzw. potop szwedzki) były:.. Ich przyczyną był konflikt o Inflanty leżące nad rzeką Dźwiną i Zatoką Ryską.. Szwecja natomiast do dalszej wojny przygotowywała się bardzo solidnie.Sztumskiej Wsi (Inflanty pozostaj ą przy Szwecji, a granic ą jest rzeka D źwina), Jan Kazimierz Waza zrzekł si ę pretensji do tronu szwedzkiego, potwierdzono traktaty welawsko - bydgoskie..

A. wojną o Inflanty B. walką o ujście Wisły C. potopem szwedzkim 3.

To roszczenia Jana Kazimierza stały się pretekstem prowadzącej agresywną politykę Szwecji do napaści na Polskę.. Bitwa pod Kircholmem miała charakter bitwy morskiej.. Dostrzegamy w niej przede wszystkim potężną siłę.. - Ogłoszenie podpisania zdradzieckiej umowy ze Szwedami przez Janusza Radziwiłła.Przeciwnicy króla zarzucają mu, że bardziej obchodziły go sprawy dynastyczne i tron szwedzki, niż dobro Rzeczpospolitej.. 1655 - 1660 - potop szwedzki; pokój w Oliwie - król rezygnuje z tronu szwedzkiego, potwierdzono przekazanie Inflant Szwecji, 2.. Czas i miejsce akcji.. Już 25 lipca, po jednodniowych potyczkach senatorowie podpisali akt kapitulacji.. (PR, 2003) - Z ostatnią misją pokojową pojechał do Szwecji w 1655 roku Andrzej Morsztyn, szlachcic i wybitny poeta barokowy.Ze Szwecją.. Wojny ze Szwecj ą znacznie osłabiły pa ństwo polskie.. Dużą role dla Szwedów odgrywała wówczas pozycja Brandenburgii.. Odpowiemy na pytanie, dlaczego najazd Szwedów nazywany jest potopem, dowiemy się też o ważnym dla przebiegu wojny oblężeniu klasztoru na Jasnej Górze.. Rozstrzygnij, czy poniższe informacje o wojnach ze Szwecją są prawdziwe.. - geneza potopu szwedzkiego.mp3 Audycja z cyklu "Historia Polski" - jak doszło do II wojny północnej, zwanej w Polsce potopem szwedzkim, cz.1..

1699 roku pokój w Karłowicach zakończył wojny Polski ze/z (3.)

- Odprowadzenie Heleny Skrzetuskiej do Puszczy Białowieskiej na czas wojny.. To był początek, sprawdźcie jak się skończyło!2.. Akcja utworu rozgrywa się w czasie najazdu szwedzkiego na ziemie Rzeczypospolitej w latach 1655-1657.. Sienkiewicz przedstawił w Trylogii dzieje Polski w latach 1648 (śmierć Władysława IV) -1673 (bitwa pod Chocimiem).. 1635 - zawarł rozejm ze Szwecją w Sztumskiej Wsi - potwierdzał postanowienia rozejmu w Mittawie; Inflanty w rękach szwedzkich, 3.Ponadto do wojny ze Szwecja przystąpiła także Dania, która zawarła przymierze z Rzeczypospolita.. A. przyłączenie Estonii do Polski B. dymitriady C. powstanie Chmielnickiego.. Zawarty w.. Nie chciała ona nadmiernego osłabienia szwedzkiego sojusznika.. Mimo paru zwycięstw odniesionych przez wojska polskie, pierwszy ich etap zakończył się opanowaniem przez Szwecję znacznej części Inflant, a zawarty w Starym Targu (1629) rozejm .. Toteż przy pomocy francuskich dyplomatów został zawarty pokój w 1660 roku w Oliwie pod Gdańskiem.. A. Szwecją B. Kozakami C .W trakcie wojny ze Szwecją polskie i litewskie armie, ustępujące liczebnie nieprzyjacielowi, a przede wszystkim słabsze technologicznie - bez porównania gorsza artyleria (trzeba też pamiętać o pomyśle Gustawa Adolfa na wyposażenie piechoty w łatwo przenośne działa trzyfuntowe, zwane skórzanymi armatami Gustawa) - unikały wdawania .• Potop • Potop - streszczenie • Potop - plan wydarzeń • Potop - opracowanie • Potop - bohaterowie • Dzieje Andrzeja Kmicica • Potop - bohaterowie • Kmicic - charakterystyka • Aleksandra Billewiczówna (Oleńka) - charakterystyka • Zagłoba - charakterystyka • Bogusław Radziwiłł - charakterystykaPotop Szwedzki - 21 lipca 1655 roku armia Wittenberga wkroczyła na terytorium Rzeczpospolitej i po trzech dniach stanęła naprzeciw pospolitego ruszenia pod Ujściem..

Polska i Szwecja wróciły do stanu sprzed wojny.05:42 historia polski XVII w.

Przyczyny: a. król Szwecji Karol X Gustaw liczył na zdobycie kosztem osłabionej wojnami Rzeczpospolitej Pomorza Gdańskiego, całych Inflant i panowanie nad Bałtykiem b. zdrada byłego doradcy Jana Kazimierza- skazany na śmierć uciekł do Szwecji i doradzał Karolowi X Gustawowi - Hieronim RadziejowskiMateriał dydaktyczny | wojna ze Szwecją : Szwecja, król Jan Kazimierz, potop szwedzki , 1655-1660, bitwa pod Warką, hetman Stefan Czarniecki, wojna z Turcją:Przedstawiona w „Potopie" wojna jest po części taka, jak jej bohaterowie: hałaśliwa, głośna, swawolna, dynamiczna i barwna.. Chodkiewicz, od niedawna hetman wielki litewski, stanął więc przed niezwykle trudnym zadaniem.. - Wojna toczona w latach 1655-1660 pomię - Pytania i odpowiedzi - Historia .. Dyplomacja habsburska doprowadziła na jesieni 1657 roku do zawarcia układów welawsko-bydgoskich, które były bardzo niekorzystne dla Polski.W 1655 r. rozpoczęła się wojna polsko-szwedzka zwana potopem szwedzkim.. W Ogniem i mieczem ukazał wojnę z Kozakami, w Potopie - najazd szwedzki, zaś w Panu Wołodyjowskim początek wojny z Turcją, a dokładnie utratę .Potop szwedzki (VI wojna polsko-szwedzka) - najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w latach 1655-1660 będący jedną z odsłon II wojny północnej.Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660.. Tak zaczął się potop szwedzki , inwazja, która miała miejsce w latach .Wojny polsko-szwedzkie 1563-1721, wojny prowadzone przez Polskę i Szwecję o Inflanty, a także o tron szwedzki.. Spotkanie Skrzetuskich i Zagłoby z Wołodyjowskim w Upicie.. Po zakończonej lekcji uczeń : pamięta, zna : * pojęcia: potop szwedzki, wojna szarpana * postać Stefana Czarnieckiego .Zakończeniem wojny, zwanej także drugą wojną północną, zainteresowana była Francja.. 2.Kmicic przybywa do Wodoktów, by poznać Billewiczównę..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt