Charakterystyka antygony i kreona w punktach
Antygona chowa ciało zmarłego brata.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. W rozmowie z synem ujawniają się kolejne cechy charakteru władcy.. Działał w zaślepieniu - skazał Antygonę na śmierć, tym samym, pozbawiając swojego syna szczęścia.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Antygona musi wybierać pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ustanowionym przez człowieka, Kreona); z kolei Kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem (kto pochowa zdrajcę, zginie) albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych potrzeb (Antygona jest jego krewną).1.. 1 odpowiedź.. Czy ty przybywasz tu gniewny wskutek wyroku na twą narzeczoną.". Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona".. Powodem była .Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną..

... charakterystyka-porównawcza +1 głos.

Antygona przez cały czas była odważna, zawsze mówiła co myśli.. W imieniu Antygony napisz list do Kreona lub Ismeny, w którym uzasadniasz decyzję Antygony.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Strażnik przyłapuje Antygonę na gorącym uczynku i przyprowadza ją do Kreona.Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona".. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Charakterystyka Antygony i Kreona.. Antygona rozmawia z Ismeną, która decyduje się nie pomagać siostrze w pochowaniu Polinejkesa.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Pdaj argumenty i je rozwiń oskarżając Kreona .. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.Kreon należał do władców egoistycznych i despotycznych, budził strach wśród swoich poddanych.. poleca 74% 816 głosów.. ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne; uparta, konsekwentna w .Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „ Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów, córka Edypa i Jokasty..

2010-03-28 15:17:27 Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Charakterystyka Antygony i kreona 2010-11-23 19:15:38Punktem centralnym jest konflikt między dwoma postaciami Antygoną i Kreonem.

Krół Kreon zakazał pogrzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.Charakterystyka Kreona, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie .. a Kreon widzi w nim zuchwalca, który daje mu nauki i podważa jego kompetencje jako władcy.. Kreon miał zonę o imieniu Eurydyka oraz jedynego syna, imieniem Hajmon.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. "Od dnia, gdy braci straciłyśmy obu, W bratnim zabitych razem pojedynku".. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Edyp, nie wiedząc o tym, zabił własnego ojca i nieświadomie ożenił ze swoją matką.Antygona - pozostali bohaterowie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Porównanie Antygony i Kreona.. Wiele przeżyła mimo jej młodego wieku.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Przydatność 55% Napisz charakterystykę porównawczą dwóch bohaterów "Antygony", którzy mają inne poglądy na temat życia.. Dziewczyna dodatkowo obarczona jest świadomością swojej przeszłości, swoich kazirodczych korzeni i winą ciążącą na krążącej w jej żyłach krwi Labdakidów.Rację miał Kreon czy Antygona?.

Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Kreon - charakterystyka szczegółowa Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.

Ślepo wierzył w swoją nieomylność i nie dawał się przekonać nawet synowi, Haimonowi.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Narzeczona Hajmona, syna Kreona; "O synu!. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z .Grafika.. Sofokles, twórca „Antygony", przedstawił w swoim dziele konflikt dwóch racji: z jednej strony praw boskich, z drugiej tych ustanowionych przez człowieka.. 2010-02-16 19:35:56 Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona .. Treść.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Grecki tragediopisarz nawiązał w swoim tekście do mitów tebańskich.. Filmy.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. zadanie dodane 7 listopada 2010 w Język polski .. zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł .Kreon jest jedną z głównych postaci występujących dramacie Sofoklesa, zatytułowanej " Antygona ".. Analizując książkę pt. "Antygona" Sofoklesa chciałabym porównać dwoje bohaterów tego dramatu: Antygonę - główą bohaterkę utworu ora Kreona - Króla Teb.Kreon - bohater tragedii „Antygona" Sofoklesa.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa..

"Aby mógł łamać święte prawa boże, które ...Motywy literackie w „Antygonie" Sofoklesa Streszczenie „Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr grecki Kompozycja i konstrukcja dramatu antycznego Cechy tragedii antycznej Prawda rozumu a prawdy uczucia w „Antygonie" Konflikt miedzy jednostką a społeczeństwem w „Antygonie"Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.

Kreon po śmierci Eteoklesa został władcą Teb.. 2,559 wizyt.. Na rodzie Labdakidów, władców Teb, ciążyło fatum - był przeklęty przez bogów.. Strażnik oznajmia Kreonowi, że ktoś pochował ciało, Kreon wpada we wściekłość i grozi strażnikowi śmiercią.. Osoby, które również są uwikłane w ten konflikt, to Ismena siostra Antygony i Hajmon, syn Kreona.W imieniu Antygony napisz list do Kreona lub Ismeny, w którym uzasadniasz decyzję Antygony zadanie dodane 7 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika renata0706 ( -980 ) [Szkoła podstawowa]Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Starał się on być jak najlepszym władcą, chciał być sprawiedliwy i dobry oraz mieć poparcie wśród swoich poddanych.Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. 2010-03-28 15:17:27Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Odnajdujemy w tej tragedii tzw. konflikt tragiczny, czyli istnienie dwóch równorzędnych racji, pomiędzy którymi nie sposób wybrać.. Gdy Hajmon powołuje się na głos opinii publicznej, Kreon oburza się, że lud chce mu dyktować, co ma .odpowiedział (a) 25.11.2010 o 19:43.. Filmy.. Kreon był to główny bohater tragedii antycznej Sofoklesa pt „antygona".. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt